Enköpings Rådhus. C.F. Møller. Photo: C.F. Møller Architects

Enköpings Rådhus

Et nytt fleksibelt og moderne kontorhus for Enköping kommune, som inneholder en rekke klimavennlige initiativer, blant annet bruk av tre og solceller.
 Enköpings Rådhus. C.F. Møller. Photo: C.F. Møller Architects
Fakta

Byggherre

Skanska

Adresse

Enköping, Sverige

Omfang

5 500 m²

År

2022-2026

Arkitekt

C.F. Møller Architects

Premiering
Premiering
  • Vundet i parallelllopdrag. 2022

Det nye rådhuset grenser til Enköpings mest populære park og er arbeidsplass for omtrent 450 medarbeidere, samtidig som det rommer en rekke publikumsrettede fasiliteter. Bygget er plassert som en "bakvegg" i parken og er planlagt til å være inviterende, opplevelsesrikt og funksjonelt – både for de som arbeider i huset og for besøkende.

Bygningen er fire etasjer høy, og første etasje inneholder primært publikumsrettede funksjoner som møterom, møtelounge, vielsesrom og resepsjon. De øvre etasjene inneholder kontorarbeidsplasser og støttefunksjoner. På øverste etasje finnes en kantine med tilgang til en stor takterrasse mot sørvest, en intern café og ytterligere møterom. Terrassen gjør det mulig å oppholde seg utendørs både i sol og skygge, og tilbyr plass til både lunsj og arbeid ute. To mindre lysgårder bidrar til romfølelse og visuelle forbindelser gjennom bygget.

Fokus på bærekraft

Klimavennlige tiltak er i fokus både i konstruksjonen og driften, med sikte på sertifiseringen BREEAM Outstanding – det høyeste nivået. I tillegg oppfyller rådhuset også den svenske energiklasse A i henhold til Boverkets krav.

Det primære byggematerialet er tre i kombinasjon med klimaforbedret betong. Trevirket brukes både i konstruksjonen og i fasaden, noe som bidrar til å redusere byggets klimapåvirkning og skape en god atmosfære av tre.

Videre benyttes effektive energiløsninger for å minimere energibehovet i driftsfasen, inkludert installasjon av solceller på taket og en kombinert jordvarme- og frikjøleløsning.

Les mer
Gå til Prosjekter

Contact

Feel free to contact us for more information or business inquiries.