2.9.2025
Aarhus-Hallen når en vigtig milepæl i den igangværende skitseringsproces
C.F. Møller Architects viser hvordan den kommende Aarhus-Hallen, en multiidrætshal med cykelbane og fælleshus vil kunne se ud.
Efter længere tids arbejde med analyser, dialog, brugerworkshops og skitsering er C.F. Møller Architects nu nået så langt i processen, at de første samlede visualiseringer af Aarhus-Hallen kan præsenteres. De nye billeder og skitser viser status på den igangværende udvikling og giver et stærkt indtryk af, hvordan visionen om Aarhus’ nye idræts- og fællesskabshus kan tage form. Multihallen med cykelbane bliver et moderne idræts- og fællesskabshus, der samler breddeidræt, elitesport og byens stærke foreningsliv.
Projektet drives af den erhvervsdrivende fond Aarhus-Hallen med støtte fra blandt andre Salling Fondene og Aarhus Kommune. Hidtil har finansieringen dækket den indledende projektudvikling og skitsering – en fase, der har haft til formål at skabe et robust grundlag for den videre dialog og for det kommende arbejde med at realisere projektet.
”Med økonomiske bidrag til projektudviklingen fra blandt andet Salling Fondene og Aarhus Kommune, er projekt Aarhus-Hallen kommet et stort skridt videre i sin udvikling. De nye visualiseringer konkretiserer og tydeliggør, hvor fantastisk en idrætsfacilitet det kan blive til gavn og glæde for hele byen,” siger Christian Skadborg, bestyrelsesformand for Aarhus-Hallen.