Från och med den 1 juli flyttar arkitektfirman i Aalborg in i nya lokaler. Dessa ligger i C. W. Obels före detta tobaksfabrik, tidigare också känd som konsertlokalen ”Skråen”.
C.F. Møller har skött ombyggnaden av C. W. Obels fabrikskomplex, som nu innehåller många olika hyresgäster. Byggnaden ligger mitt i staden i ett av Aalborgs nya och mest spännande utvecklingsområden. Där finns bland annat en spritfabrik som ska göras om till ett kulturcenter, Vestre Fjordpark, Skudehavnen och den nya snabbspårvägen.
Rått och industriellt
Lokalerna användes ursprungligen för tillverkning av tuggtobak, och har senare inrymt både den legendariska konsertlokalen Skråen, där många konserter och evenemang har anordnats genom åren, samt den alternativa biografen Biffen.
Det industriella och råa utseendet har bevarats i inredningen, medan ett nytt golv av mattlackerad kryssfaner med målade fält framhäver och samlar olika funktioner i de öppna lokalerna.
En av de största i regionen
C.F. Møllers Aalborg-avdelning bildades 1990, när C.F. Møller gick samman med Jacob Blegvad Arkitektkontor. Avdelningen är idag en av de största arkitektfirmorna i regionen och har ca. 25 medarbetare.
Bland de aktuella projekten i Aalborg märks den senaste etappen av Aalborgs nya hamnområde, ombyggnaden av den tidigare DLG-silon i Østre Havn till 9 000 m2 bostäder samt ca 13 000 m2 bostäder vid Brolanding i Nr. Sundby på Limfjordens nordsida. Dessutom arbetar C.F. Møller i Aalborg med Sygehus Vendsyssel och flera stora renoveringsuppdrag åt Himmerland Boligforening.
Avdelningens nya adress är:
C.F. Møller Danmark A/S
Strandvejen 17
9000 Aalborg, Danmark
T +45 9632 9797
aalborg@cfmoller.com