Projektet omfattar en genomgripande restaurering av växthuset i den botaniska trädgården, som ursprungligen ritades av C.F. Møller 1969. Det tidigare palmhuset har gjorts om till ett botaniskt kunskapscentrum och café. Dessutom har anläggningen byggts ut med ett nytt 18 meter högt tropiskt växthus där besökarna kan röra sig uppe bland trädkronorna.
Det ursprungliga snigelformade växthuset skapades med utgångspunkt i omgivningarna, och det
nya växthuset utvecklar det organiska formspråket samtidigt som det bygger på energiriktiga lösningar och kunskap om material, inomhusklimat och teknik. Formen har tagits fram med hjälp av olika beräkningsprogram och ger ett optimalt förhållande mellan form och energiförbrukning.
Palmhusets välvning och vridning i förhållande till väderstrecken kom till eftersom det är just denna utformning som ger minsta möjliga yta i kombination med den största volymen, mesta möjliga solinfall på vintern och minsta möjliga solinfall på sommaren. Den lätta, transparenta kupolen är klädd med luftfyllda kuddar i ETFE-folie, som ger en integrerad pneumatisk solavskärmning.
C.F. Møller, C.F. Møller Landscape och Søren Jensen Rådgivende Ingeniørfirma är ansvariga för projektet, som genomförs av Bygningsstyrelsen med ekonomiskt stöd från Realdania och Århus kommun. Med utgångspunkt i forskningsmiljön vid Aarhus Universitet och de enastående växtsamlingarna kan växthusen framöver erbjuda spännande naturvetenskapliga upplevelser och kunskaper. Från lördag den 13 september kl. 10 är växthusen öppna för alla besökare.
Läs mer om växthusen