Nu er planerne på plads for det gamle industrikvarter, der engang husede Aarhus største arbejdsplads: DSB's Centralværkstedet. Først fik byen Bruuns Galleri, DGI-huset og Jægergården, hvor Aarhus Kommune har adresse, i området. Nu er det sidste del af området, der har udsigt til at blive forvandlet.
Byplads med boliger og erhverv
Den planlagte Frederiks Plads bliver Frederiksbjergs nye, grønne oase, der vil virke som et omdrejningspunkt for hele bebyggelsen og åbne det tidligere DSB-område mod resten af byen med strøggader på kryds og tværs og i gadeplan café- og butiksliv med fx torvestemning om sommeren og skøjtebane om vinteren. Der kommer gode forbindelser mod syd til Marselis Allé og mod vest til Bruuns Galleri og Banegården. Mod øst vil en opholds- og trappepassage give adgang til Spanien og havnearealerne.
Den nye byplads bliver omkranset af en blanding af boliger og erhverv, hvor bygningshøjderne er nøje afstemt efter den omgivende by. Sigtet er at skabe et tilpasset byggeri i det centrale Aarhus lige ved siden af Banegården og Rutebilstationen. Bebyggelsen skal både stå som en skulptur i byens kommende skyline og være i harmoni med byens lavere bygninger ved Jægergårdsgade og samtidig tilføre midtbyen masser af nyt liv.
Projektets officielle hjemmeside blev lanceret tidligere på ugen, og ultimo 2015 forventes de første erhvervslejemål, butikker og boliger vil være klar til indflytning.
Se projektets website
Se mere om Frederiks Plads