Området på ca. 500 mål vil omfatte renseanlegg, gjenbruksstasjon for næringsliv og privathusholdninger, geotermisk varmeproduksjon og varmeproduksjon basert på biomasse, testfelter for sol-, vind- og biomasseenergi samt hovedkontor og læringssenter for Hillerød Forsyning. I stedet for at det bygges et teknisk anlegg, håndteres oppsamlingen av regnvann fra de nærliggende boligområdene i det nyanlagte naturområdet.
En viktig forutsetning i planleggingen har vært å utnytte topografien til å skape enkle atkomst- og dreneringsforhold samt ikke minst å tenke inn en såkalt exit-strategi helt fra starten av, som gir anvisninger om hvordan området i fremtiden kan vende tilbake til sin naturlige tilstand.
Skoleklasser og andre kan komme på besøk for å se det grønne budskapet omsatt i praksis, og offentligheten kan få glede av området med klatreøyer bygget opp av gjenbruksjord og et våtmarksområde med et rikt fugleliv.
"Da vi i sin tid planla klima- og miljøparken, var vi opptatt av at området ikke bare skulle tjene energiselskapet, men også allmennheten. Derfor skal området, i tillegg til å omfatte tekniske anlegg, også utgjøre et levende læringsmiljø hvor kunnskap om energiselskapets oppgaver formidles til alle interesserte," forklarer en stolt Louise Colding Sørensen, og fortsetter:
"Samtidig blir klima- og miljøparken et rekreasjonsområde for alle som ønsker å komme hit, enten de bare vil gå eller løpe en tur, eller studere fugler eller andre dyr."
I første omgang er arbeidet konsentrert om veier og våtområder. Deretter følger de enkelte anlegg som renseanlegget, den nye gjenbruksplassen og klima- og miljøsenteret, som skal huse energiselskapets medarbeidere, men også brukes til undervisning for barn og voksne og skape gjennomsiktighet til energiselskapet og fungere som en miljø- og energioase for innbyggerne i Hillerød.
C.F. Møller har i samarbeid med Moe utarbeidet masterplanen for energi-, klima- og miljøparken, som skal stå ferdig og klar til bruk i 2018.
Mer om energi-, klima- og miljøparken