Danish Meat Research Institute (DMRI) utvikler løsninger for den internasjonale kjøttindustrien og driver rådgivning både nasjonalt og internasjonalt.
Bygget styrker vår stilling som verdens største og internasjonalt ledende kunnskapssenter for forsking og innovasjon innen kjøtt og kjøttprodukter. De nye fasilitetene vil bringe forskningen og utviklingen opp på et høyere nivå mot ny teknologi, nye produkter og nye markeder, sier administrerende direktør Søren Stjernqvist ved Teknologisk Institut.
Teknologisk Institut ble tegnet av arkitekt Vilhelm Wohlert på 1970-tallet. Komplekset har form som en spiral og er plassert i et grønt, opparbeidet landskap. Her ligger de enkelte instituttene med et enkelt og knapt formspråk, med røde murstein og synlige betongbjelker over vinduene. Det nye bygget føyer seg inn i helheten med samme enkle formspråk, men har samtidig fått en mer moderne vri i form av murstein i mønster, gjennomgående vindusbånd og karnapper.
Det 6600 m² store bygget huser ca. 120 medarbeidere fra DMRI og omfatter et forsøksslakteri med tilhørende koke- og røykefasiliteter, topp moderne mikrobiologiske og kjemiske laboratorier (deriblant laboratoriefasiliteter for forskning på forekomst av sykdomsfremkallende bakterier i kjøttproduksjon), integrert robotverksted samt kontorer og møtefasiliteter.
Et stort atrium legger til rette for utadvendte og åpne samarbeidsformer på tvers av organisasjonen, og allerede ved ankomst får kundene innblikk i virksomheten gjennom glasspartier i foajeen som åpner opp mot verksteder og kontorområder.
I fremtiden vil det bli lagt enda større vekt på matvaresikkerhet. Og det er viktig at vi i Danmark får fart på utviklingen av nye, sunnere og velsmakende produkter samtidig som vi hele tiden utvikler nye, effektive og bærekraftige produksjonsmetoder ved bruk av ny kunnskap og teknologi. Med jordens økende befolkning og utsikter til mangel på ernæringsriktig protein er det for eksempel viktig at råvarene utnyttes optimalt. Med våre nye, høyteknologiske fasiliteter står vi godt rustet til å fungere som spydspiss i dette arbeidet, sier direktør Lars Hinrichsen ved DMRI.
C.F. Møller, C.F. Møller Landscape og ingeniørfirmaet Moe står bak prosjektet. Byggherre er Teknologisk Institut, og prosjektet er gjennomført av Enemærke & Petersen (påbegynt av Pihl).
Mer om DMRI