Ensō betyr sirkel på japansk, og sirkelen og de innadgående kurvene er karakteristiske for mønsteret, som forener den nordiske designtradisjon med inspirasjon fra porselenets opprinnelsesland Kina og Japan. De vakre kurvene, som buer innover og lukker seg mot toppen, har ikke bare en estetisk, men også en praktisk funksjon: De ligger godt i hånden og holder på både varme og duft.
Et spesielt kjennetegn er måten serviset kan stables på, som muliggjør et utall av kombinasjoner og gir et nærmest arkitektonisk uttrykk – som små høyhus som forandrer seg hver dag.
Serien består foreløpig av tre forskjellige kopper: En espressokopp, en vanlig kaffe-/tekopp og en termokopp uten hank. Formen på hankene tilfører serviset karakter og sikrer et godt grep.
Til serviset hører også inntil videre sukkerskål, fløtemugge, vannkaraffel og tekanne. Det er flate tallerkener i tre forskjellige størrelser (190 mm, 220 mm og 260 mm) pluss en dyp tallerken (220 mm) og en bolle.
Koppene har lokk som også kan brukes som eggeglass. Serviset har bare én type skåler, som passer til alle de tre koppene. Skåler og tallerkener kan også brukes som lokk på bollene i serviset, for eksempel hvis de brukes til å oppbevare ting i kjøleskapet, og de myke og avrundede formene gjør serviset ekstra rengjøringsvennlig.
Enso blir lansert denne uken på Formex-messen i Stockholm (13. – 16. august) og Formland-messen i Herning (14. – 17. august). Ensō blir å finne i butikkene fra høsten.
aida homepage
mer om Ensō