Den röda tråden i förslaget är en sammanhängande ”stadsplatå”. Platån bildar en upphöjd bas som ger helhetskänsla åt områdets fristående byggnader. Området runt Musikkens Hus framhävs här speciellt, genom en egen, rektangulär ”platå”.
”Stadsplatån” fungerar som ett skydd mot högvatten, och inskurna flikar i platån skapar ett antal utrymmen med varierande funktioner – samtliga skyddade mot vinden av platåsidorna, som är utformade som trappor och sidosteg.
De öppna ytorna är integrerade i promenadstråket och har formen av grönskande rum med täta lundar av träd.
I kontrast till de förnäma materialen i platån runt Musikkens Hus är områdets övriga beläggningar råa och enkla, i asfalt, platsgjuten betong och trä – precis som när det gäller den första etappen av Aalborg Havnefront.